Committees

Committees

Externer Verweis

PC co-chairs

Jérome Féret (INRIA, Paris, France)
Heinz Köppl (Technische Universität Darmstadt, Germany)

Tool track chair

Pierre Boutillier (Harvard Medical School, USA)

Local organisation chair

Heinz Köppl (Technische Universitat Darmstadt, Germany)

Program committee

John Albeck (University of California, Davis, USA)
Ezio Bartocci (TU Wien, Austria)
Guillaume Beslon (INSA-Lyon & Inria, France)
Luca Bortolussi (University of Trieste, Italy)
Jérémie Bourdon (LS2N, Nantes, France)
Luca Cardelli (Microsoft Research, Cambridge, UK)
Vincent Danos (CNRS & École normale supérieure, France & University of Edinburgh, UK)
Joelle.Despeyroux (Inria Sophia Antipolis, France)
James Faeder (University of Pittsburgh, USA)
Francois Fages (Inria, France)
Jerome Feret (Inria & Ecole normale supérieure, France)
Tomas Gedeon (Montana State University, USA)
Manoj Gopalkrishnan (Indian Institute of Technology, Bombay, India)
Calin Guet (IST, Austria)
Monika Heiner (Brandenburg TU Cottbus-Senftenberg, Germany)
Heinz Köppl (Technische Universitat Darmstadt, Germany)
Jean Krivine (IRIF, Paris Diderot Univ., France)
Reinhard Laubenbacher (Univ. of Connecticut Health Center & Jackson Lab.for Genomic Medicine, USA)
Axel Legay (IRISA/Inria, France)
Stefan Legewie (IMB Mainz, Germany)
Pietro Lió (University of Cambridge, UK)
Oded Maler (VERIMAG, CNRS and Univ. of Grenoble-Alpes, France)
Nicola Paoletti (Stony Brook University, USA)
Loïc Paulevé (CNRS/LRI, France)
Tatjana Petrov (IST, Austria)
Ovidiu Radulescu (University of Montpellier 2, France)
Marc Riedel (University of Minnesota, USA)
Olivier Roux (LS2N & Ecole Centrale de Nantes, France)
David Šafránek (Masaryk University, Czech Republic)
Guido Sanguinetti (University of Edinburgh, UK)
Carolyn Talcott (SRI International, USA)
Fabian J. Theis (Helmholtz Zentrum München, Germany)
Adelinde Uhrmacher (Universität Rostock, Germany)
Verena Wolf (Saarland University, Saarbrücken, Germany)
Jean Yang (Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA)
Paolo Zuliani (Newcastle University, UK)

Steering Committee

Finn Drablos (NTNU, Norway)
François Fages (Inria, France)
David Harel (Weizmann Institute of Science, Israel)
Monika Heiner (Brandenburg University of Technology, Cottbus, Germany)
Tommaso Mazza (IRCCS Casa Sollievo della Sofferenza Mendel, Italy)
Satoru Miyano (University of Tokyo, Japan)
Gordon Plotkin (University of Edinburgh, UK)
Corrado Priami, (CoSBi / University of Trento, Italy)
Carolyn Talcott (SRI International, USA)
Adelinde Uhrmacher (University of Rostock, Germany)